background
Benefit
Gümüş Balıkçığı  
Biyolojisi Grirenkli, 1-2 cm uzunuğunda balık görünümünde ve sık ayaklıdırlar. Çokseri hareket ederler. Bu haşerelere evlerde çok sık rastlanır, ayrıcafırınlarda bina duvarlarında sıcak yerlerde barınırlar. Hububat#içerisine de girer ve yerleşirler. Kağıt ve kumaşla da beslenirler.
Tespih Böceği  
Biyolojisi Grirenkte ve çok kısa ayakları vardır. Dokunulduğunda kıvrılarak topşeklini aldığı için halk arasında tesbih böceği olarak adlandırılır.Rutubetli ve sebze artığı olan her türlü yerde yaşar, mahzen ve bodrumgibi yerleri severler. Saksı bitkilerine zarar verirler
Akarlar Mite'lar  
Biyolojisi İnsanhayvan ve bitki gibi canlıların yaşadığı ortamda canlı artık vedöküntüleriyle beslenen, gözle görülemeyen başı, gövdesi, bacakları vede birçok türü olan canlılardır. Özellikle tozlu bakımsız evlerdetavuk, güvercin ve farelerde, bazen suda ve otluk alanlarda çokyaşarlar.

"Allerjik reaksiyonlara neden olurlar, özellikle astımı ve allerjisi olanlar dikkat etmelidir."

Kontrol Önlemleri Eviçinin ve eşyaların ilaçlanması, evde tozların sık sık alınması ve evindikkatli temizlenmesi gibi tedbirler alınmalıdır.
Kulağa Kaçan

 

  Biyolojisi

Evlerde yarık ve çatılarda saklanır ve genellikle geceleri dolaşır. Bitki artıkları, ölü hayvan ve böceklerin parçaları ile beslenirler. Seri hareket ederler.

 

  Kontrol Önlemleri

Barındığı ve ürediği yerler tesbit edilip, ilaçlamak suretiyle yok ediler.

Uyuz Böceği ve Hastalığı  
Biyolojisi Uyuzböceği insanın derisi içine girerek tüneller halinde (2 mm-3 cmuzunlukta) yerleşip üreyen, devamlı deride tünel açan, kabarcıklar,delikler ve yaralar meydana getiren bir parazittir. Kıl diplerindeiltihaplı dermatit de yaparlar. Böcek yassı, oval, kitinle örtülü vekirli sarı renklidir. Kısa, kalın ve kıllı bacakları vardır. 0.4 mmboyunda ve 0.3 mm enindedir. Deri altına yumurtlayarak ürer.Yumurtlamadan iki hafta sonra hastalığın başlaması vücutta genellikleparmak araları, bilek ve dirseklerin iç kısmı, koltukaltı, karın ilebacakları sarması ile olur. Deride kazdığı tünellerin üzerinde içi suve parazit dolu kabarcıklar oluşur. Özellikle geceleri artan şiddetliallerjik kaşıntılar olur. Buna uyuz hastalığı denir. Uyuz insanlardanel sıkma ile, kullandığı eşyalar ve bir arada yaşama ile bulaşır.Özellikle okul, yurt, kışla gibi toplu yaşam yerleri en kolay bulaşmaortamıdır. Bilgisiz ve fakir ortamda daha çok görülür.
"Uyuz böceğikedi, köpek gibi memeli hayvanlarda da hastalık yapar. Hububatla dageçen cinsi vardır. Deride geceleri daha artan kaşıntı, kabarcıklarvarsa doktora gidilmelidir."

 

Eğer uyuz teşhisi konmuş ise

Kontrol Önlemleri
- İyibir vücut temizliği ardından verilen böcek öldüren ilaçlar tarife göre tekrarlanarak vücuda sürülür. Vücut ilaçlı bırakılır. Üzerindeki çamaşırlar değiştirilir. Bu işlemi evdeki hasta olan da olmayan da yapmalıdır.
- Çıkan giysiler ve kullanılan eşyalar kaynatılır, yıkanır ve sıcak ütü yapılır.
- Eviçi ve yıkanamayan eşyaların profesyonel servis tarafından özelformülasyonla ilaçlanması gerekir.
- Okulve yurt gibi toplu yaşam alanlarında ise hastalar tecrit edilir ve okuliçinde komple ilaçlama yapılmalıdır.
BENEFİT İLAÇLAMA VE TEMİZLİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ